Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

 

Bankalarla muhatap olarak yapacağımız hemen her işlemde kredi notu karşımıza çıkmaya başlamıştır. KBB tarafından 0 ile 1900 arasından belirlenen puanlar; çok iyi, iyi, orta riskli, az riskli, çok riskli olmak üzere beş grupta toplanmaktadır. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparak, düzenli olarak banka işlemi gerçekleştiriyorsunuz iyi ve daha yüksek grupta yer alırsınız. Bu durum bankalardan ihtiyaç duyduğunuzda kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Bu notu internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilir ve yapacağınız başvuruya bu doğrultuda hazırlanabilirsiniz.

 

 

Kredi Notunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

 

Pek çok yöntem kullanılarak kredi notu öğrenme işlemi yapmak mümkündür. Birkaç yıldır gündelik hayatımıza giren ve banka işleriyle haşır neşir olmayanların bile haberdar olduğu Findeks, kredi notu sorgulaması yapılan resmi bir platformdur. İnternet üzerinden üye olacağınız sayfadan bilgilerinizi girerek notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Buradan işlem yapmak istemiyorsanız, herhangi bir bankaya bireysel başvuru yaparak talebinizi iletebilirsiniz. Kendi bankanızla çalışmanız her zaman için daha avantajlı olacaktır. Bankanızın resmi internet sitesi üzerinden aynı işlemi yaparak güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

 

 

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

 

Kredi notum düşük diyerek üzülmek yerine bunun çözümüne odaklanmanız en doğrusudur. Farklı bankalarda borçlarınız varsa hepsini tek yere toplamanız olumlu bir başlangıç olacaktır. Sonrasında bütün üzerinden yapılandırmaya giderek uygun vadelerle borcunuzu sıfırlarsanız kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Devamında yapacağınız harcamaları da ödeyebileceğiniz tutarda yaparsanız bir daha sorunla karşılaşmayacaksınız. Günümüzde banka mağduru olarak isimlendirilen birçok müşteri, borçlarının sadece asgari tutarını ödeyerek sıkıntı yaşamayacağını düşünenlerdir. Ancak alacağınız kredinin de bir borç olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Ayrıca otomatik ödeme talimatı verdiğiniz telefon, su, elektrik, doğalgaz gibi resmi ya da özel kurumlara yapılacak ödemelerin aksaması da kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Bankalardan kredi almadan önce cep telefonu ya da internet üzerinden yaptığınız başvurular bir ön değerlendirme niteliği taşımaktadır. Bu sırada bankanız kredi notunuza göre kaç TL talep edebileceğinizi ya da kredi alıp alamayacağınızı tespit ederek, durumu size de bildirir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına hesabınızı bütçenize göre yaparak ihtiyacınız olanı tüketmeniz en doğrusudur.

 

 

 

Leave a Reply